News

Day – Sunday January , 12

East Zimbabwe conference

}

08:30 – 09:30

Morning Tea & Registration

By  Siphiwe Chisewe

}

09:30 – 09:45

Devotion

By Speaker

}

09:45 – 10:00

Executive Committee

Adoption of Daily program ,Sitting of  Invitees and Conflict of Interest Forms 

}

10:05– 11:00

Reports 

President 

Executive Secretary
CFO

}

11:00 – 11:10

Standing Commitees 

i. Labour Distribution
ii. Budget Committee
iii. Compensation Review

}

11:10 – 12:30

Budget

Chair: Anorld Marunze

}

12:30 – 14:00

Lunch/ Labour Distribution 

 

}

14:00 – 14:30

Itineraries 

By chair

}

14:30 – 15:00

Infrastructure Development

Chair

}

15:00 – 15:30

District Re_alignment 

Chair

}

15:30 – 16:00

Retirement

Chair 

}

16:00

Resolution of Gratitude /Close

 

Agenda

 Re-affirmation of Mission Statement

Adoption of Daily Program (Executive Secretary)

Sitting Invitees (Executive Secretary)

Conflict of Interest Forms

  •   Adoption of Daily Programme (Executive Secretary)

Adoption of Previous Minutes (Executive Secretary)

Reports:

i) President’s Report

ii) Executive Secretary

iii) Chief Finance Officer

Financial Report

Budget : 2020

Labour Distribution

Itineraries

Retirements

Duties and Responsibilities

Platform & Program

Sunny Musiiwa

PA System & Digital Projection

Dionysius Muganda

Décor & Venue Arrangement

Siphiwe Chisewe/Trust Sayi

Music

Kudakwashe Katsvairo

Time keeper

Robert Muzira

Agenda, Minutes & Recording

Sunny Musiiwa, Dio Muganda

Registration

Nokuthula Musoni 

Per diem

Praymore Ndebele 

Resolution of Gratitude

Tsika Tenderere 

 

Attendees

 

#

Name

Designation

1.

Musara Godfrey

ZEUC President

2.

Ndlovu Zibusiso

ZEUC Exec Secretary

3.

Phelimon Muchandida

ZEUC CFO

4.

Marunze Anorld

President

5.

Musiiwa Sunny

Executive Secretary

6.

Sinchuke Vimbai

CFO

7.

Takaindisa Morgen

Departmental Director

8.

Muzira Robert

Departmental Director

9.

Made Alec

Frontline Pastor

10.

Darrel Katusha 

Frontline Pastor

11.

Chitura Farai

Frontline Pastor

12.

Motsi Ronald

Frontline Pastor

13.

Pundu Daglus

Lay Member

14.

Rukweza Innocent

Lay Member

15.

Busangabanye Walter

Lay Member

16.

Chimene Rangisai

Lay Member

17.

Khumalo Advance

Lay Member

18.

Tenderere Tsika

Lay Member

19.

Chimuka David

Lay Member

20.

Guhwa Enjeline

Lay Member

21.

Zhou Shacks

Lay Member

22.

Ncube Esmie

Lay Member

23.

Mhungu Misodzi

Lay Member

24.

Mugwisi Innocent

Lay Member

25.

Kambuma Sonny

Institutions

26.

Chaukura Clifford

Invitee

27.

Chiriga Garikayi

Invitee

28.

Gwatiringa Irvine

Invitee

29

Kudakwashe Katsvairo

Invitee

 30

 Nyasha warikandwa 

 invitee